Nieruchomość z kredytem

Zakup / sprzedaż nieruchomości obciążonej kredytem

To wcale nie jest trudne. Właścicielem Nieruchomości jest zawsze osoba, która na podstawie aktu notarialnego nabywa daną nieruchomość. Potwierdzeniem własności jest wpis w dziale II księgi wieczystej tej nieruchomości. Bank poprzez wpis hipoteki w dziale IV księgi wieczystej, zabezpiecza roszczenia swoich praw do nieruchomości na wypadek braku spłaty kredytu bądź jej sprzedaży.

Jak sprzedać nieruchomość z kredytem?

Do sprzedania nieruchomości obciążonej hipoteką będzie potrzebne zaświadczenie z banku, które jest w niej wpisany i powinno zawierać:

  • kwotę pozostałą do spłaty (saldo kapitału, odsetki, kwota za wcześniejszą spłatę),
  • numer rachunku, na który trzeba danej spłaty dokonać,
  • informację, że po spłacie danego zobowiązania bank wyrazi zgodę na wykreślenie hipoteki.

Czas oczekiwania na takie zaświadczenie może wynieść nawet dwa tygodnie i w większości przypadków jest płatne. Sprzedający nieruchomość musi postarać się o taki dokument w banku, w którym zaciągał kredyt hipoteczny.

Płatność za sprzedaż takiej Nieruchomości z reguły odbywa się w dwóch transzach:

  • I transza - na spłatę kredytu i zobowiązań wobec banku. Po rozliczeniu kredytu sprzedający powinien dostarczyć kupującemu zaświadczenie o całkowitej spłacie zadłużenia i zgodę Banku na wykreślenie hipoteki
  • II transza - po otrzymaniu zaświadczenia o spłacie kredytu i zgodny banku na wykreślenie hipoteki - pozostała należność za zakup Nieruchomości.

Wykreślenie hipoteki bankowej jest zadaniem kupującego, gdyż to on po akcie notarialnym jest prawnym właścicielem nieruchomości.

Kupno mieszkania z kredytem, którego wartość przewyższa wartość nieruchmości

Jeśli na danej nieruchomości widnieje kredyt i wysokość zadłużenia jest wyższa niż cena, za jaką nieruchomość zostanie nabyta, sprzedający z własnych środków musi pokryć różnicę. Najlepiej, aby sprzedający – po ustaleniu ceny sprzedaży nieruchmości z kupującym - nadpłacił wielkość różnicy zadłużenia i dopiero po tej operacji wystąpił o zaświadczenie z banku, które będzie zawierać:

  • kwotę pozostałą do spłaty (saldo kapitału, odsetki, kwota za wcześniejszą spłatę),
  • numer rachunku, na który trzeba danej spłaty dokonać,
  • informację, że po spłacie danego zobowiązania bank wyrazi zgodę na wykreślenie hipoteki.
Newsletter
podaj swój adres email, aby otrzymywać informacje o nowych ofertach