Opłata adiacencka

Opłata związana ze wzrostem wartości nieruchomości

Kupujesz działkę, która niedawno została wydzielona w większej nieruchomości? Dokonałeś podziału swojej nieruchomości na mniejsze działki? A może w twojej okolicy zakończono budowę urządzeń infrastruktury technicznej np. drogę, sieć kanalizacyjną, wodociągową, gazową, telekomunikacyjną etc. Jeśli w wyniku podziału lub budowy infrastruktury technicznej wzrosła wartość nieruchomości zapłacisz podatek zwany opłatą adiacencką. Poniżej znajdziesz więcej informacji na temat tej opłaty.

Opłata adiacencka jest formą podatku związanego ze wzrostem wartości nieruchomości. Brak zapłaty tego podatku może zakończyć się egzekucją komorniczą. Dla wielu właścicieli nieruchomości opłata adiacencka jest obco brzmiącym terminem.

Opłaty adiacenckie regulowane są w Ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

Najprościej tłumacząc, opłaty adiacenckie naliczane są od wzrostu wartości nieruchomości. Może to nastąpić w kilku przypadkach:

  • Gdy nastąpi podział nieruchomości - opłatę adiacencką trzeba uiścić, jeżeli podział nieruchomości dokonany przez właściciela lub użytkownika wieczystego przyczynił się do wzrostu wartości nieruchomości,
  • Gdy nastąpi budowa urządzeń infrastruktury technicznej – ze środków publicznych (gminy, Skarbu Państwa, Unii Europejskiej lub innych źródeł). Budowa urządzeń infrastruktury technicznej oznacza budowę: dróg, sieci kanalizacyjnej, wodociągowej, gazowej, telekomunikacyjnej etc.

Gmina ma 3 lata od uprawomocnienia się podziału / zakończenia budowy urządzeń infrastruktury technicznej na wydanie decyzji o powstaniu obowiązku wniesienia opłaty adiacenckiej.

Kto ustala opłaty adiacenckie?

Rada gminy w formie uchwały podejmuje decyzję o wielkości % opłaty adiacenckiej w danym roku. Wójt, burmistrz, prezydent miasta w trybie postępowania administracyjnego ustala wielkość opłaty adiacenckiej dla konkretnej nieruchomości.

  • Stawka do 50% - gdy wartość Nieruchomości wzrosła na skutek wybudowania urządzeń infrastruktury technicznej lub działka zyskała dostęp do drogi publicznej (w wyniku podziału lub scalenia),
  • Stawka do 30% - gdy wartość Nieruchomości wzrosła przez jej podział na wniosek jej właściciela, bądź użytkownika wieczystego konkretnego

Opłaty adiacenckie dotyczą nie tylko właścicieli nieruchomości, ale również mogą być naliczone użytkownikom wieczystym.

Opłata adiacencka – jej wysokość

Wzrost wartości Nieruchomości jest wyliczany w oparciu o wycenę rzeczoznawcy, który wylicza wartość nieruchomości przed i po dokonanych zmianach. Następnie na tej podstawie według ustalonej stawki procentowej, wójt, burmistrz, prezydent zatwierdza ostateczną kwotę do zapłaty.

Opłata adiacencka – termin płatności

Termin zapłaty może zostać wyznaczony na maksymalnie 14 dni od wydania ostatecznej decyzji o powstaniu takiego zobowiązania. Możemy zawnioskować o rozłożenie spłaty na raty. Maksymalny okres spłaty może wynieść 10 lat. Wielkość opłaty adiacenckiej zostanie powiększona o oprocentowanie według stopy redyskonta weksli, których wskaźnik jest stosowany przez Narodowy Bank Polski.

Wybranie ratalnej formy spłaty będzie skutkowało zastawieniem hipoteki i jej wpisem do ksiąg wieczystych.

Opłata adiacencka – brak zapłaty

Jeżeli w terminie nie dokonamy wpłaty, to musimy liczyć się z naliczaniem karnych odsetek, a w skrajnym przypadku egzekucji komorniczej.

W sytuacji, gdy nie zgadzamy się z decyzją wydaną przez urząd gminy, możemy odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Newsletter
podaj swój adres email, aby otrzymywać informacje o nowych ofertach